MS400.1C-M PETROL CHAINSAW
MS400.1C-M PETROL CHAINSAW
FROM:
Prices shown include VAT
The MS 400.1 C-M petrol chainsaw sets new standards in the 60cc class and is a complete re-development of the MS 400 C-M, offering the best power-to-weight ratio of any saw available in the market. It has been designed for professionals and is best suited for felling, delimbing and preparing wood. Weighing 5.5kg (300g lighter than the MS 400) and with a smaller engine displacement, it still maintains an impressive power output of 3.9 kW, which gives the best power-to-weight ratio of 60cc petrol chainsaws available. The MS 400.1 has 4.3 Nm of torque, which is an increase of 4.1 Nm of torque on the MS 400 – which means the chainsaw is less pressure sensitive when cutting large timber and is less likely to bog down during the cut. M-Tronic technology means the MS 400.1 is easy to start and has super-fast acceleration too. Alongside engine improvements, a larger magnesium flywheel and improved muffle helps keep the saw cool during operation. The geometry of the rear handle has been improved for more comfortable handling, and the profile of the end has been widened to rest securely on your leg, resulting in easier plunge cutting. This, combined with the new compact design, makes the MS 400.1 exceptionally easy to handle. The rib pattern on the underside of the chainsaw helps it glide along the trunk when snedding, preventing bark and twigs from getting caught. The new HD2 filter helps keep the saw running in tough conditions and cuts down on maintenance / downtime during the working day. The petrol tank has a 50% marker which gives you a quick indication of the fuel level, helping you keep track of consumption. Access to the oil pump control bolt has been improved too, meaning you can adjust oil flow on the job using a combi-spanner.
Key Features
PRODUCT SPECIFICATION
Specification Value
ENGINE (hp)5.3
WEIGHT (kg)7.0
LENGTH (cm)45.7
BAR LENGTH (cm)40 / 45 / 50
DISPLACEMENT (cm3)62.6
CO2 (g/kWh)690
SAW CHAIN PITCH3/8"
SOUND PRESSURE (dB(A))107
Find Out More
Talk To Our Team
Dylan Llyr Evans
North & East Sales Rep
Mark Wood
South & West Sales Rep
Make An Enquiry
Best Time To Contact
Customers were also interested in...
82LM46SX LAWN MOWER
CRAMER 82LM46SX LAWN MOWER
Cramer 82Lm46Sx Lawn Mower
82B16 BLOWER 16N
CRAMER 82B16 BLOWER 16N
Cramer 82B16 Blower 16N
48HD66 HEDGE TRIMMER 66CM
CRAMER 48HD66 HEDGE TRIMMER 66CM
Cramer 48Hd66K2 Hedge Trimmer Kit
48CS18 48V CHAINSAW 1.8KW
CRAMER 48CS18 48V CHAINSAW 1.8KW
48MCS MINI CHAINSAW 400 W
CRAMER 48MCS MINI CHAINSAW 400 W