48LM41K4 48cm LAWN MOWER KIT
48LM41K4 48cm LAWN MOWER KIT
FROM:
Prices shown include VAT
The 48LM41K4 is a versatile 41cm battery lawn mower kit designed for use in small to medium gardens. For versatility the mower offers 2 in 1 functions for collecting grass, or mulching depending on the area. Featuring the power of petrol but the convenience of cordless technology, the kit includes a 48LM41 lawn mower, 1 x 48V192 4Ah battery, and a 48C charger.
Key Features
PRODUCT SPECIFICATION
Specification Value
RATED VOLTAGE (v)48
WEIGHT (kg)17.0
CUTTING WIDTH (cm)41
CUTTING HEIGHT (cm)2.5-8.0
COLLECTOR CAPACITY (l)50
MAX RUNTIME (mins)24
BATTERY SLOTS2
Find Out More
Talk To Our Team
Dylan Llyr Evans
North & East Sales Rep
Mark Wood
South & West Sales Rep
Make An Enquiry
Best Time To Contact
Customers were also interested in...
82B22 BLOWER 22N
CRAMER 82B22 BLOWER 22N
Cramer 82B22 Blower 22N
48T10 48V TRIMMER
CRAMER 48T10 48V TRIMMER
Cramer 48T10 48V Trimmer
T22-105 HD-A RIDE ON MOWER
Al-Ko T22-105 HD-A RIDE ON MOWER
T15-93 HD-A RIDE ON MOWER
48MCS MINI CHAINSAW 400 W
CRAMER 48MCS MINI CHAINSAW 400 W